СС № 21 - ЕФЕКТИ ОТ ПРОМЕНИТЕ ВЪВ ВАЛУТНИТЕ КУРСОВЕ

Това го проиграх с една подобна сделка. Оказа се, че всички оценки на разчетите с доставчика, както и на стойността на закупената стока (при плащането, при фактурирането, в края на годината, при фактическо получаване на стоката) се приравняват, в крайна сметка към курса в деня на фактическото заприходяване на стоката. Така че, може да се каже, че статията, съветваща да се оценява внесената стока по курса в деня на митническата и обработка (но не митническия курс), не важи при покупки, приключени в рамките на един отчетен период. Но има резон, когато сделката се приключва в следващ период.
Де факто имаш две събития. 1 - купуваш долари срещу евра и 2 - закриваш валутна позиция в долари с долари от банката. Проиграй го, не е голяма занимавка, и ако нетно 624/724 дава един и същ релутат, значи си ОК.

С удоволствие ще го проиграя, и то с операциите за цялата 2020 год.
 Още от сега си мисля, обаче, че променливия курс на долара би дал някакви отклонения.

После ще драсна резултатите.
Ами, до сега и аз така правех. Но нещо взе да ме гложди съмнението. Понеже не съм го изпробвал като краен ефект, дали ще е същото, взех та писах тук. До сега оценявах цялата операция по ЦК на БНБ за еврото и в края на годината чистех ефектите по 401 в долари и 503 в евро.
Знам ли? Като се замисля, продавам евро, за да платя задължение в долари, следователно еврото трябва да оценявам по курс продава на банката. Ама, курс продава ми е към друга валута - долар. Тогава - трябва да намеря по какъв курс да оценявам доларите. Ако пак прибегнем до НСС 21 - тук имаме закриване на позиция във валута, следователно - вземаме курса на БНБ за долара за деня.
СС № 21 - ЕФЕКТИ ОТ ПРОМЕНИТЕ ВЪВ ВАЛУТНИТЕ КУРСОВЕ
3.1. Сделките в чуждестранна валута, с изключение на тези за покупка и продажба на валута, се вписват в левове при първоначалното счетоводно отразяване, като към сумата в чуждестранна валута се прилага централният курс към датата на сделката.

И аз осчетоводявам с централния курс на датата на фактурата.

А когато Инвойсът е издаден през миналата година, а стоката пристигне с митническа декларация през настоящата??? Тогава как процедираме с валутния курс?
Здравейте,
Препрочитам НСС 21, а все още не мога да си дам правилно тълкувание и осчетоводяване на следния казус:
Доставчици на м-ли от Китай. Те фактурират в долари. Нямаме сметка в долари, а в Евро. От нея плащаме по доларовите ф-ри от Китай. Например:

Ф-ра за 1000 долара от 04.01.2021 год. - по курс на БНБ = 1590 лв.
На 07.01.2021 год. я плащаме от евро-сметката ни. По курса на банката това са 829 евро.
На 07.01.2021 год. по центр.курс на БНБ за 1000 долара погасявам задължение от 1593 лв.

По какъв курс ще отразя в лева излезлите от сметката ми 829 евро?
Правилно ли е, ако направя следните счетоводни статии:
       
Дт 401 Доставчици = 1000 долара = 1593 лв. по ЦК на БНБ
      Кт 498 Други кредитори            = 1593 лв.

Дт 498 Други кредитори                  = 1593 лв.
Дт 624 Разходи валутни операции =     28 лв.
      Кт 503 Банка евро = 829 евро   =  1621 лв. по ЦК на БНБ

В крайна сметка, по какъв валутен курс да отразя левовата равностойност на излезлите от сметката ни евра? Ние ги продаваме, за да получим от банката долари, с които да погасим задължение, на което имаме единствено централния курс за деня и курса, по който е възникнало.

Кое е водещото в случая: фиксинга на БНБ за доларите, или за еврата?